Irsko – Smaragdový ostrov. Na první pohled své návštěvníky uchvátí svou nespoutanou krásou. Podlehnete kouzlu krajiny někdy skalnaté a drsné, jindy sytě zelené, starým městům i malým vesničkám, lidem, jazyku a tradicím. Zelený ostrov si vás získá typickými hospůdkami s příjemnou hudbou, humorem a poezií.
Ostrov je rozdělen na dvě části, Irskou republiku, která zabírá asi 80% území, a Severní Irsko, které je součástí Spojeného království Velké Británie. Hlavním městem Irské republiky je Dublin. Irsko je jednou z nejméně lidnatých a nejméně průmyslových zemí západní Evropy. Žije zde něco málo přes 4 milióny obyvatel. V současné době patří mezi k nejvíce vzkvétajícím zemím starého kontinentu. Země je jedním z největších vývozců počítačového softwaru a výnosy z informačních technologií výrazně posilují tamní ekonomiku. Díky pohodové atmosféře a příslibu relativně vysoké životní úrovně zažívá Irsko v posledních letech velký příliv přistěhovalců z celého světa. Není se čemu divit, neboť podmanivá krajina, dlouhá historie a sympatická kultura si snadno získává příznivce.
Trvalé osídlení se datuje přibližně do 5. stol. př. n. l., kdy na ostrov přišly z jižní Evropy keltské kmeny a založily tu prosperující království. Roku 432 bylo Irsko christianizováno sv. Patrikem, který se stal patronem ostrova a na jehož počest se každoročně nejen v Irsku, ale po celém světě koná proslulý St. Patrick´s Day. Ostrov byl nejprve dobýván dánskými i norskými Normany, později jej papež věnoval králi Anglie, čímž započala 700 let dlouhá nadvláda. V devatenáctém století zesílil národněosvobozenecký boj a v roce 1919 pak byla vyhlášena Irská republika. Po bojích mezi Brity a Iry vznikl Irský stát se statutem dominia v rámci britského Commonwealthu. S tím irská vláda skoncovala až v roce 1937 a ještě ten samý rok vyhlásila nezávislost Irska.
Příběh neklidné historie nejlépe dokládají architektonické památky Irska. Megalitické hrobky typu Newgrange jsou upoutávkou na předkřesťanské období dějin, ruiny a zbořeniště klášterů vypráví o dobách zašlé slávy světců a učenců. Člověk nemusí být zrovna nábožensky založený, aby podlehl kouzlu irských klášterů. Často bývaly stavěny ve volné přírodě na tak krásných a odlehlých místech, že se člověku až tají dech. Přesvědčte se sami a navštivte Glendalough, Jerpointské opatství, Cashelskou skálu nebo některá další z nostalgických míst. Hrady a tvrze s typickými vysokými věžemi jako Kilkenny, Blarney, Carrickfergus, Dunluce dokládají fakt, že ostrov neustále čelil nájezdům nepřátel. Velké domy a šlechtická sídla svědčí o slávě a bohatství, kamenné chatrče o bídě utlačovaných. V zemi, která poznala tyranii, hladovění a vyhánění z rodné půdy, krystalizovala irská povaha. Dějiny Irska patří k těm nejtragičtějším, a přesto nebo právě proto jsou Irové veselí a povídaví. V Irsku se ctí pohostinnost, ve venkovských komunitách nikdy nenechá soused souseda ve štychu, jedná-li se třeba o sklizeň sena. Každá doba je vhodná pro přátelský rozhovor v útulné městské hospůdce nebo na zastávce autobusu. Konverzace s množstvím vytříbených frází a vtipných metafor patří k jistému druhu zdejšího umění. Dvojí lingvistická tradice, irská gaelština a angličtina, dala mluvenému i psanému slovu zvláštní půvab a možná i proto tato malá země výrazně přispěl a do pokladnice světové literatury.
Irskou sportovní specialitou je gaelský fotbal, což je modifikace fotbalu evropského, kde hraje 15 hráčů v každém mužstvu s míčem o trochu menším než je míč normální a smějí se jej dotýkat i rukama. Kromě toho jsou rozšířené všechny kolektivní sporty jak je známe z Evropy, především fotbal a rugby.
Za úchvatnou smaragdovou zeleň vděčí ostrov častým a vydatným dešťovým srážkám, a tak by návštěvníci měli pamatovat na pláštěnky. Moře v okolí ostrova je díky Golfskému proudu poměrně teplé a sníh je zde relativně vzácný. Teploty se pohybují v průměru kolem 10 stupňů Celsia. V každém případě se ale vždycky můžete v pravé irské hospodě zahřát sklenkou whiskey.