Argentina je 8. největší zemí světa s bohatou historií a nepřeberným množstvím památek. Populace této jihoamerické země 40 milionů a hlavním městem je Buenos Aires.

Jméno země, které je odvozené od slova argentum (či stříbro). Má původ v událostech nezdařené výpravy z let 1515/1516, kterou vedl portugalský mořeplavec ve španělských službách Juan Díaz de Solís, který na východním pobřeží Jižní Ameriky objevil ohromné ústí Mar Dulce („Sladké moře“), kde však byl po přistání domorodci s částí posádky zabit. Zbytek výpravy se rozhodl vrátit do Evropy, ale cestou jedna z lodí ztroskotala na pobřeží dnešní Brazílie. Vůdce skupinky ztroskotanců, Portugalec Alejo García se dokázal spřátelit s místními Indiány a o osm let později (1524) vedl evropsko-indiánskou výpravu za mýtickým „Bílým králem“, který podle indiánských pověstí měl sídlit ve Stříbrných horách (Sierra de la Plata) a oplývat nesmírným množstvím drahých kovů. Garcíova výprava přešla kontinent směrem na západ a v horách narazila na Inckou říši, s jejímiž obránci se střetla a podařilo se jí naloupit stříbrné poklady. I když byl García na zpáteční cestě zabit, pověst i materiální důkazy se donesly k sluchu dalších evropských objevitelů. Proto se o pár let později uskutečnilo několik výprav ve snaze najít legendární Stříbrné hory a protože všechny tyto výpravy měly počátek v oblasti La Mar Dulce, bylo tedy přejmenováno na Río de la Plata („Stříbrná řeka“) a kraj okolo něj na Stříbrnou zemi.

Do doby, než do země pronikli Evropané, žily v severozápadní oblasti And významné kulturní národy, které obývaly sídliště podobná městům. Od roku 1536 Španělé kolonizovali nově objevená území a původní obyvatele téměř vyhubili. Další století byla ve znamení válek. Roku 1816 byla vyhlášena nezávislost Spojených provincií Río de la Plata, tak vznikl za diktatury Juana Manuela de Rosas jednotný stát.

Velkou hospodářskou krizí na konci 20. let 20. století skončila doba velkého rozkvětu argentinské ekonomiky. V následujících letech převzali vládu konzervativní vlastníci půdy a vojenské kruhy a v čele státu se střídaly civilní vlády s vojenskými. Za reformního, ale i populistického politika platil po dlouhou dobu dvakrát zvolený Juan Domingo Perón, obviňovaný ze sociální demagogie a sympatií k fašismu. V říjnu 1983 se po dlouhé době opět konaly svobodné prezidentské volby. Země se de facto do dnešních dnů vzpamatovává z hospodářského bankrotu a cesta vzhůru není vůbec snadná a bezbolestná.

Povinnou zastávkou na dovolené v Argentině je město Mendoza, ležící na východní straně And, necelých 200 km od národního parku Aconcagua se stejnojmennou nejvyšší horou. V provincii Mendoza se rozkládají stovky vinic.

Na jihu země se rozkládá území nazývané Ohňová země, která náleží pod oblast Patagonie, kde se nachází národní park Los Glaciares, horské krajině zde dominují obrovské masy ledu.

Na hranici Argentiny a Brazílie se nacházejí vodopády Igauzú. Jejich šířka čtyřikrát přesahuje slavné Niagarské vodopády v USA. Nejvyšší vodopád se řítí z výšky 85 metrů do průrvy zvané „Ďáblův chřtán“. V okolí vodopádu se rozkládá neporušený deštný prales, který patří do národního parku Iguazú Falls.

V okolí Córdoby se nachází četné jezuitské farmy, které jsou pod ochranou organizace UNESCO.

Město La Plata, které se rozkládá v oblasti pamp, se stalo druhým nejvýznamnějším administrativním, obchodním a kulturním centrem země. Nachází se zde nejlepší argentinské univerzity.

Dnešní Argentinci jsou potomci Italů. Možná odtud se vzala jejich vášeň pro tanec, dobré jídlo a víno. Spojení italské a argentinské kuchyně si užijete v centru metropole, kde najdete útulné pizzerie i tradiční italské taverny. Pokud ale zatoužíte po něčem typicky jihoamerickém, na každém rohu můžete narazit na bar podávající empanadas – pečené taštičky plněné mletým masem, gorgonzolou i kukuřicí. Vychutnejte si je se sklenkou vína, nejlépe místní produkce. Národním nápojem Argentinců, hned po víně, je maté. Po lásce k dobrému jídlu a pití spojuje Argentince vášeň k cestování. A když zrovna nejsou na cestách, rádi se setkávají s cizinci. Poradí Vám, když se ztratíte, a budou se vyptávat, odkud pocházíte a jaké jídlo, hudba a zvyky jsou ve vaší vlasti typické. Při vysvětlování cesty s vámi stráví klidně delší čas a ještě vás nejspíš pozvou k sobě domů na typické argentinské grilování – tradiční asado.

Beze zbytku tak potvrzují pravdivost oblíbeného sloganu: Argentina, el país de buena gente – Argentina, země dobrých lidí.